Trendy ogrodów w 2022 roku. Sprawdź, co będzie modne!

Ogród jest pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jeszcze przed wejściem do domu. Stanowi oazę spokoju, miejsce, w którym możemy zrelaksować się po całym dniu i odpocząć. Właśnie dlatego z taką dbałością urządzamy ogrody – powinny być piękne, praktyczne i pomysłowe. Styl wykonania jest już kwestią indywidualną, a dużą popularnością cieszą się 2 skrajności – ogrody w pełni naturalne i utrzymane w dzikim klimacie oraz eleganckie, symetryczne i przemyślane układy. 

Powrót do aranżacji retro

W 2022 roku coraz częściej będziemy spotykać aranżacje ogrodowe w stylu retro. Inspirowane latami 50., 60., i 70. XX wieku pomysły są nie tylko ciekawe, ale i miłe dla oka. Do ogrodów w stylu retro najbardziej pasują rośliny o mocnych i wyrazistych kolorach, takich jak intensywna zieleń, żółć, czerwień, fiolet czy róż. Idealnie sprawdzą się więc mieczyki, dalie, chryzantemy czy kosaćce, a także wszelkie rodzaje traw. Rośliny warto sadzić tak, aby naturalnie się ze sobą przeplatały, dając wrażenie nieprzemyślanego, naturalnego ogrodu. 

Podstawą ogrodów retro są oczywiście dodatki. Nie może w nich zabraknąć drewnianej altany ogrodowej czy oczka wodnego. Sprawi to, że ogród nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale również będzie miejscem, w którym odpoczniemy po całym dniu. 

Kamienie ogrodowe nie wychodzą z mody

Od lat kamienie ogrodowe królują we wszelkich aranżacjach ogrodów. Bez względu na to, czy będą one wykonane w stylu retro, nowoczesnym, minimalistycznym czy klasycznym – kamienie idealnie się z nimi komponują. Podkreślają charakter ogrodu, urozmaicają go i wprowadzają element naturalności. Można nimi wysypać ścieżki między rabatami lub ułożyć wokół krzewów czy kwiatów. Tutaj bezwzględnie pamiętajmy jednak, że niektóre rodzaje kamieni mogą zmieniać pH gleby. Sprawdźmy więc, czy wybrane przez nas kamienie nadają się do ułożenia w okolicy rosnących tam roślin. 

A może minimalizm?

W 2022 roku dużą popularnością będzie cieszył się również styl minimalistyczny. W takim ogrodzie nie znajdziemy bogatych i różnorodnych rabat czy dużej ilości dodatków. Są one bowiem subtelne, lekkie i spokojne. Cechują się geometrią, porządkiem i czystością. Jako dekoracje wykorzystuje się w nich przede wszystkim roślinne rzeźby, a więc idealnie przycięte krzewy czy żywopłoty. Trawnik zawsze jest idealnie przycięty, dlatego taki styl będzie preferowany głównie przez osoby ceniące sobie pedantyzm i estetykę. 

Aby ogród w stylu minimalistycznym nie był nudny, warto wprowadzić do niego chociaż jeden element drewniany. Przykładem może być niewielki domek ogrodowy, huśtawka czy miejsce na grilla wyłożone kamieniami naturalnymi. 

Element romantyzmu

W 2022 roku do łask powróci styl angielski – zarówno w domach, jak i w ogrodach. Ma wyjątkowo romantyczny charakter, dlatego może kojarzyć się z ogrodem wiejskim, pełnym kwiatów i naturalności. W przeciwieństwie od ogrodu retro jest jednak bardziej uporządkowany. W jego środku często występuje rozległy trawnik, przedzielony na partie, gdzie rosną wybrane rośliny. Typowe są tutaj ścieżki, tajemnicze zakątki czy ciekawe altany. Wybierając ten styl ogrodu warto stawiać na kolorowe kwiaty i rośliny pnące. Dobrze sprawdzą się tutaj również drewniane ławeczki, murki z cegieł czy altanki.