Ogrodzenia betonowe – wady i zalety

Beton to materiał, który z powodzeniem można wykorzystać do budowy ogrodzeń. Dawniej takie modele kojarzyły się z szarością, masywnością i nieszczególnie zadowalającą prezencją. Dzisiaj jednak ciężko odróżnić je od ogrodzeń kamiennych. Są nie tylko wyjątkowo trwałe i solidne, ale i mogą w oryginalny sposób podkreślić aranżację ogrodu. Co warto wiedzieć przed kupnem ogrodzenia betonowego?

Połączenie estetyki i trwałości

Beton jest trwałym, ponadczasowym materiałem, który wytrzyma niemal nieograniczone działanie czynników zewnętrznych (mechanicznych i atmosferycznych). Nawet podczas usilnych starań bardzo ciężko go uszkodzić. Ogrodzenie betonowe stanowi idealną ochronę posesji przed wzrokiem sąsiada czy przechodniów. Jednocześnie bardzo dobrze wygląda, ponieważ istnieje możliwość wyboru wzoru, kształtu czy stylistyki. Może np. do złudzenia przypominać kamienną ścianę. Sprawdzi się zarówno na posesjach w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, skandynawskim, boho czy angielskim.

Brak konieczności konserwacji

W przeciwieństwie do np. ogrodzeń drewnianych, beton nie wymaga żadnej impregnacji czy konserwacji. Jest tworzywem, przy którym praktycznie nie trzeba spędzać wiele czasu. Ewentualne czyszczenie jest bardzo proste i szybkie, w efekcie czego użytkowanie go staje się wyjątkowo komfortowe. To rozwiązanie zwłaszcza dla osób mających niewiele czasu na dbanie o ogród. Dodatkowo nie są konieczne częste naprawy takiego ogrodzenia, jako że potrzeba naprawdę dużych sił, aby doszło do jego uszkodzenia. 

Ochrona przed dźwiękami

Beton doskonale chroni przed niechcianymi dźwiękami, tworząc barierę akustyczną. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku mieszkania przy ruchliwej ulicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeżdżące samochody nie będą już problemem, a przyszłe noce przeminą w spokoju i harmonii. 

Czy ogrodzenia betonowe mają wady?

Ogrodzenia betonowe mimo różnorodności wyboru stylistyki wciąż wykonane są z ciężkiego tworzywa, co nie każdemu przypadnie do gustu. Osoby preferujące lekkie, naturalne ogrodzenia wykonane z drewna raczej nie zadowolą się takim rozwiązaniem. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna, ponieważ trudno jest dyskutować o upodobaniach. 

Przed kupnem ogrodzenia betonowego warto mieć na uwadze, że na ogół zapewnia wysokie zacienienie ogrodu, może więc negatywnie wpływać na roślinność. Zwłaszcza posadzoną w jego pobliżu i potrzebującą do rozwoju dużej ilości światła słonecznego. Wszystko zależy jednak od wysokości ogrodzenia i ewentualnej konstrukcji. Z powodzeniem można zdecydować się jedynie na podstawę betonową, a resztę uzupełnić panelami.