Na co zwrócić uwagę wybierając żwir ogrodowy?

Każdy próbuje różnymi sposobami urozmaicić swój ogród – chcemy, aby pięknie się prezentował i wyróżniał spośród innych. Podstawą jest oczywiście bogata zieleń – krzewy, drzewka, kwiaty, trawy. Jednak aby wprowadzić do ogrodu oryginalny element warto zdecydować się także na żwir ogrodowy. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupów?


Dlaczego warto mieć w ogrodzie żwir?

Żwir ogrodowy stanowi ciekawe tło dla każdego rodzaju zieleni. Cechuje się dużą uniwersalnością – będzie świetnym uzupełnieniem ogrodu w każdym stylu. Zarówno nowoczesnym, jak i eleganckim, rustykalnym czy angielskim. Zapewnia widoczny i estetyczny kontrast z roślinnością. Z jego wykorzystaniem możemy nawet stworzyć skalniaki i wysepki. Wygląda całkowicie naturalnie, co jest jego ogromną zaletą.

Żwir ma również dobre parametry użytkowe – przepuszcza wodę i powietrze, chroni przed powstawaniem kałuż po intensywniejszych opadach deszczu oraz nie przeszkadza roślinom w ich naturalnym wzroście. Należy pamiętać jednak, że przez żwir mogą przebijać się chwasty, które należy na bieżąco usuwać.

Kupując żwir zdecyduj się także na kamienie ogrodowe

Jeśli chcemy za pomocą żwiru stworzyć rabaty, ścieżki czy wysepki, dobrze zrobimy zabezpieczając ten drobny materiał czymś większym i masywniejszym. Sprawdzą się tutaj kamienie ogrodowe, będące wizualnym uzupełnieniem żwiru. Dzięki nim żwir nie będzie rozsypywał się ani rozchodził pod wpływem czynników atmosferycznych, np. większych opadów deszczu. 

Żwir na ścieżki ogrodowe

Żwir to materiał sypki, z którego z powodzeniem możemy wykonać dekoracyjne ścieżki ogrodowe. W tym wypadku dobrze sprawdzą się także grysy, tłucznie oraz otoczaki. Kupując żwir na ścieżki pamiętajmy jedynie, aby nie był on rzeczny – jego ziarna mają wówczas zaokrąglone powierzchnie. Wybierajmy raczej żwir o ostrych i nierównych krawędziach, które z łatwością będą się ze sobą klinować, zapewniając ścieżce maksymalną stabilność. 

Żwir na rabaty

Jeśli żwir ma urozmaicić rabaty i wcale nie będzie służył do chodzenia po nim, można wybrać dowolny jego rodzaj. Dobrze sprawdzą się zarówno żwiry gładkie, jak i z ostrymi krawędziami. Do dyspozycji mamy kilka wersji kolorystycznych, a ostateczny wybór jest wyłącznie kwestią upodobań i preferencji. Żwir ogrodowy na ogół nie zmienia pH gleby, dlatego nie musimy dobierać jego rodzaju do uprawianych roślin ogrodowych. Pamiętajmy jednak, że na pH gleby mogą wpływać kamienie, którymi wyłożymy rabatę dokoła. Tutaj warto się dłużej zastanowić jaki rodzaj kamienia wybrać, biorąc pod uwagę potrzeby naszych roślin.