Kamień ozdobny do ogrodu – ponadczasowa klasyka

Kamień dekoracyjny stanowi podstawowy materiał wykorzystywany przy tworzeniu nawierzchni, murków, elementów budowlanych czy przy projektowaniu ogrodów. Nie tylko elegancko się prezentuje, ale i posiada korzystne parametry mechaniczne. Także rośliny skorzystają z takiego rozwiązania. Czemu kamień naturalny zawdzięcza tak dużą popularność?

Zalety kamieni ozdobnych

Kamienie ozdobne mają wiele zalet, dla których chętnie wykorzystujemy je w ogrodzie. Przede wszystkim to produkty w pełni ekologiczne i naturalne, ponieważ stworzyło je środowisko. Będą dobrze komponować się z każdym stylem architektonicznym domu i z każdą aranżacją ogrodu. Kamień ogrodowy m.in.:

 • jest niezwykle trwały – wiele skał ma tysiące lat, a ich struktura pozostaje niezmienna
 • stanowi klasyczne, choć wciąż ciekawe urozmaicenie ziemi ogrodowej
 • chroni przed pojawianiem się chwastów
 • umożliwia oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba kosić i pielęgnować trawnika
 • może wpływać na wzrost i rozwój kwiatów, drzew czy krzewów poprzez zmianę pH gleby

Warto wspomnieć, że współcześnie wybór kamiennych produktów jest tak duży, że możemy z ich pomocą uzyskać wyszukane kombinacje i wzory, estetyczne elementy nawierzchni lub klasyczne kamienne rabaty. Ogród będzie pięknie wyglądał przez wiele lat, bez względu na aktualnie panującą modę.

Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Wybór odpowiedniego surowca zależy przede wszystkim od aranżacji ogrodu oraz wyglądu domu, ale nie należy pomijać potrzeb roślin. Kamienie ozdobne do ogrodu mają nie tylko pięknie się prezentować. Muszą dodatkowo:

 • być wytrzymałe i odporne na ścieranie
 • umożliwiać poruszanie się po nich po deszczu bez ryzyka upadku
 • odprowadzać nadmiar wody

Kamienie krystaliczne lub posiadające w swojej strukturze cząsteczki kwarcytów będą obniżać pH gleby (działają zakwaszająco), natomiast marmury czy piaskowce podniosą pH (są zasadowe).

Często wybór opiera się na kompromisach. Przykładowo, kamienie z piaskowca nie będą się ślizgać po deszczu, lecz mają mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei marmur cechuje się wysoką wytrzymałością, lecz po deszczu staje się śliski. Należy wziąć pod uwagę fakt, czy kamień posłuży do wyłożenia ścieżki czy raczej będzie jedynie elementem ozdobnym ogrodu. Gdy chcemy urozmaicić go roślinami konieczna jest znajomość pH wybranego surowca.

Ważny jest również jego kolor, choć w tej kwestii wybór jest już indywidualny. Zależy od naszych preferencji oraz oczekiwań.

Surowiec na kamień ogrodowy ma znaczenie

Wyróżniamy wiele rodzajów kamieni, między innymi:

 • żwir
 • otoczaki
 • grys ozdobny (np. grys marmurowy, grys granitowy)
 • kamienie polne
 • kamień granitowy

Ozdobne kamienie dzielimy na naturalne i łamane. Do naturalnych zaliczamy te wykonane ze żwiru czy otoczaki, z kolei łamane otrzymujemy wskutek rozdrabniania skał. W konsekwencji otrzymujemy np. grysy. Ścieżki, po których będziemy chodzić, najlepiej wyłożyć grysem lub mieszanką żwiru o różnej grubości. Dzięki temu całość będzie wytrzymała i stabilna. Do otoczki wokół domu lepiej zastosować grubszy kamień ozdobny, który odprowadzi wodę opadową ze ścian i sprawi, że nie będą one chłonęły wilgoci. Kamień naturalny wokół oczka wodnego czy fontanny powinien pochodzić ze środowiska wodnego, dzięki czemu będzie odporny na wilgoć i wodę. Można wybrać żwir, granity, kwarcyty czy bazalty.

Trudniejszy wybór stanowi kamień ozdobny do ogrodu. Idealnym kompromisem jest kora kamienna. Tradycyjna kora drewniana zatrzymuje wodę, przez co gnije i stanowi środowisko rozwoju grzybów, pleśni czy wielu owadów. Kora kamienna cechuje się dobrą przepuszczalnością wody i powietrza, przez co cała woda trafia bezpośrednio do gleby. Umożliwia optymalny wzrost roślin.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.