Jakie ogrodzenie w 2022 roku? Doradzamy

Moda w architekturze ogrodowej zmienia się z każdym rokiem, jednak jedno jest zawsze stałe – ogrodzenie powinno być estetyczne i praktyczne, zapewniając prywatność terenom wewnątrz niego. Do wyboru mamy ogrodzenia drewniane, metalowe, z siatki, a nawet takie, które wymagają postawienia muru. Jakie ogrodzenia będą dominować w 2022 roku? 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru ogrodzenia?

Wybór ogrodzenia to nie tylko kwestia upodobań i preferencji wizualnych. Osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach potrzebują osłony od kurzu i zanieczyszczeń, z kolei mieszkańcy wsi i zacisznych terenów mogą postawić na delikatne ażurowe płotki. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zależy nam na maksymalnej prywatności i zabezpieczeniu terenu posesji. Wówczas dobrym wyborem będą ogrodzenia wytrzymałe i stabilne.

Dopiero w drugiej kolejności należy kierować się estetyką ogrodzenia, choć jest ona równie ważna, jak jego funkcjonalność.

Ogrodzenia modułowe w 2022 roku

W 2022 roku niezmiennie królować będą ogrodzenia modułowe, które wyraźnie ogradzają posesję zapewniając jej prywatność, jednocześnie dbając o efekty wizualne. Duży wybór kolorów i grubości poprzecznych modułów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ogrodzenia modułowe są idealne dla osób poszukujących prostych form współgrających z nowoczesną architekturą. Sprawdzą się zarówno przy domach prywatnych, jak i budynkach publicznych. 

Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć także szybki i prosty montaż całości oraz korzystną cenę. Konstrukcja może być z łatwością rozbudowywana o kolejne elementy, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Z całą pewnością to rodzaj ogrodzenia przyciągający wzrok.

Ogrodzenia gabionowe zyskują popularność

Kolejnym typem ogrodzenia cieszącym się rosnącą popularnością są ogrodzenia gabionowe. To nowoczesna i oryginalna alternatywa dla tradycyjnych ogrodzeń. Składają się ze stalowych koszy wypełnionych kamieniami naturalnymi, dzięki czemu można uzyskać setki różnych kombinacji. Wystarczy połączyć warstwy mniejszych kamieni z większymi oraz zmieszać ich kolory, aby otrzymać nietuzinkowy wygląd. To opcja lubiana przez osoby dbające o środowisko naturalne, stawiające na ekologiczne rozwiązania.

Dużą zaletą ogrodzenia gabionowego jest nie tylko nieograniczona możliwość aranżacyjna, ale i trwałość. Kamień w połączeniu ze stalą zapewnia wysoką jakość konstrukcji, a więc i jego długą żywotność. Dodatkowo ogrodzenie gabionowe zapewnia maksimum prywatności. 

Ogrodzenia drewniane nie wychodzą z mody

Ogrodzenia wykonane z drewna znajdują się w czołówce rozwiązań architektury ogrodowej, od lat nie wychodzą z mody i to się nie zmieni także w 2022 roku. Są tanie (w zależności od rodzaju drewna), ekologiczne i przyjazne dla oka. Kojarzą się z ciepłem, rodzinną atmosferą oraz wyjątkowym, ekologicznym klimatem. Posiadają ogromne walory dekoracyjne i są uniwersalne – takie ogrodzenia można ustawić wszędzie. Począwszy od terenów prywatnych, kończąc na dużych placówkach publicznych. 

Wadą jest jednak ich mniejsza trwałość – wymagają stałej pielęgnacji i konserwacji przynajmniej raz na 3 lata. Drewno ulega korozji biologicznej pod wpływem czynników atmosferycznych. Po kilku latach może pękać i gnić. Jednak dobrze konserwowane przetrwa nawet kilkadziesiąt lat.