Jakie materiały budowlane potrzebujesz do budowy domu?

Budowa domu to długotrwałe, kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Wymaga przygotowanie kosztorysu i odpowiedniego planu, dzięki któremu całość przebiegnie sprawniej. Podstawą jest oczywiście posiadanie wymaganych materiałów budowlanych, dzięki którym nasz dom będzie wytrzymały, odporny i zapewni maksymalną funkcjonalność. Jakie materiały budowlane są więc konieczne?

Materiały budowlane do budowy domu

Dom możemy wznieść wykorzystując różne elementy i materiały. Wybór materiałów budowlanych zależy od konstrukcji i sposobu budowy domu – może obejmować murowanie z cegieł, bloczków lub pustaków, budowę z drewna bądź wykorzystanie konstrukcji metalowej. W Polsce najczęściej jednak decydujemy się na domy murowane, w których podstawowymi materiałami są:

  • pustaki ceramiczne,
  • beton komórkowy,
  • bloczki,
  • styropian (materiał służący do ocieplania domu),
  • cegły,
  • silikaty.

Jakiekolwiek porównanie należy rozpoczynać od parametrów użytkowych oraz ich ceny. Beton komórkowy ma wszechstronne zastosowania, można wykorzystać go do budowy zarówno murów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Może być stosowany jako zamiennik pustaków ceramicznych (które pozostają jednak bardziej odporne na wilgoć). Silikaty są budową zbliżone do betonu komórkowego, jednak lepiej akumulują ciepło i zapewniają wyższą izolacyjność przed hałasami.

Bloczek oraz cegły silikatowe to najtańsze surowce budowlane wykorzystywane do budowy domu. Sprawdzą się jako materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych dwuwarstwowych, a ich ocieplenie wygląda identycznie jak przy tworzywach ceramicznych.

Użycie betonu czy pustaki ceramiczne? Które materiały budowlane wybrać?

Wyroby technologii ceramicznej zapewniają świetną izolację, ponieważ w budowie posiadają pory wypełnione powietrzem. Ceramika to materiał budowlany korzystny pod względem akustyki i wytrzymałości konstrukcyjnej. Jest również znacznie mniej nasiąkliwy niż komórkowy beton, dlatego to właśnie artykuły ceramiczne do budowy domów stosuje się na terenach podmokłych i narażonych na wilgoć.

Komórkowy beton jest tańszy, a obróbka jego elementów – niezwykle łatwa i szybka. Wykorzystywany jest ze względu na lekkość i wysoką izolacyjność termiczną. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór zależy od konstrukcji domów i ich lokalizacji. Warto wziąć pod uwagę różnicę ceny oraz delikatność materiałów (bloczki mają tendencję do kruszenia się podczas transportu).

Budowa ścian zewnętrznych i wewnętrznych

Ściany wewnętrzne (działowe i nośne) można zbudować z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Najlepiej wykonywać je z tego samego materiału, co ściany zewnętrzne. Elementy i materiały budowlane stosowane do murowania powinny mieć taką samą wytrzymałość na ściskanie oraz wysokość. Ciężko to zapewnić łączeniem bloczków bądź pustaków z różnych systemów murowych. Wybór identycznego materiału na wszystkie ściany nie oznacza jednak, że mury zewnętrzne i wewnętrzne będą mieć jednakowe parametry.

Z czego budować ściany jednowarstwowe zewnętrzne? Tutaj dobrze sprawdzi się wykorzystanie bloczków z betonu komórkowego. Muszą być one grube (nawet do 50 cm), aby zapewniać utrzymanie ciepła. W przypadku budowania ścian jednowarstwowych wewnętrznych stawiamy na wytrzymałość mechaniczną i akustykę. Ściany dwuwarstwowe składają się z muru konstrukcyjnego grubości do 30 cm (zwykle bloczki ceramiczne, silikaty, beton komórkowy) oraz warstwy izolacji termicznej. Materiały budowlane muszą więc być nieco mniejsze.

Cegły jako podstawowe materiały budowlane

Cegła to podstawowy materiał budowlany, wykorzystywany od setek lat do wznoszenia domu. Obecnie cegły ceramiczne wykorzystuje się najczęściej do stawiania ściany dwu- i trójwarstwowej. Mają niewielki rozmiar, dlatego możemy użyć ich w każdej części domu, we wszystkich ścianach. Cegła dziurawka zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną, zaś pełna będzie niezwykle wytrzymała na obciążenia. Biorąc pod uwagę cenę, produkty pełne zawsze będą dużo droższe.

Wybór ich rodzaju zależy od tego, jaki posiadamy projekt domu. Wykorzystanie tych materiałów sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy jest on nietypowy lub skomplikowany.

Materiały budowlane – podsumowanie

W związku z tym, że mamy do wyboru różne elementy i materiały budowlane, budowa domu często sprawia nam wiele trudności już na etapie zakupu surowców. Aby czynności szły sprawnie, warto wziąć pod uwagę:

  • cenę i dostępny budżet na budowę domu,
  • lokalizację, w jakiej powstanie dom,
  • parametry mechaniczne surowców.

Jeśli nie mamy doświadczenia, dużą pomocą okażą się fachowcy firm budowlanych, których zatrudnimy do pracy. Materiały budowlane na budowę domu to spory koszt, jeśli zostaną wybrane nieodpowiednio. To od nich zależy, jak w przyszłości będzie sprawował się dom pod względem wytrzymałości i funkcjonalności.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.