Jaki kamień pod tuje?

Kamień ogrodowy cieszy się niemalejącą popularnością od wielu lat, bez względu na styl, w którym zaaranżowano ogród. W wielu miejscach wykonuje się nawet skalniaki, czyli obszary, na których dominują głazy, kamienie i niskie rośliny. Zarówno drzewka, jak i krzewy, magnolie czy wszelkie inne kwiaty będą idealnie wyglądać w połączeniu z naturalnym kamieniem. Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego rodzaju, ponieważ praktycznie każdy rodzaj w pewnym stopniu może wpływać na ziemię i jej parametry. 


Kamień ozdobny – zalety

Tuje to bez wątpienia najczęściej wybierane rośliny do ogrodu. Po posadzeniu mogą się rozrastać i pełnić rolę gęstego żywopłotu, jednocześnie pozostając wiecznie zielone. Na podłoże wokół tuj dobrze sprawdzi się kora lub odpowiednio dobrane kamienie. Ich zastosowanie nie może jednak zbyt mocno ingerować w parametry gleby, dlatego bardzo ważny jest wybór właściwych kamieni. Użycie kamieni na powierzchni ziemi ma wiele zalet:

  • są one przepuszczalne dla powietrza, nie blokują roślinom dostępu wilgoci
  • nie ulegają biodegradacji, nie trzeba ich więc stale uzupełniać (w przeciwieństwie do kory)
  • sprawdzą się w aranżacji ogrodu każdego stylu
  • wyglądają naturalnie i są bezpieczne dla otoczenia
  • hamują rozwój chwastów i chronią przed powstawaniem kałuż

Kamień ogrodowy nie tylko dobrze wygląda, ale i jest praktycznie niezniszczalnym materiałem. Zapewnia zachowanie czystości w ogrodach i stanowi ciekawą alternatywę dla wymagającej kory.

Jaki kamień na podłoże pod tuje w ogrodzie?

W przypadku drzew i krzewów iglastych idealnie sprawdzą się otoczaki, zwłaszcza białe. Równie dobrym wyborem są grysy lub żwir – kamienie można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc unikalne kompozycje. Pamiętajmy jednak, że tuje lubią kwasowe pH gleby, wybrane przez na kamienie nie mogą więc w żadnym stopniu wpływać na zmianę parametrów gleby. Z reguły istnieje więc konieczność użycia kamienia o odczynie kwaśnym. Są to między innymi kwarce, porfiry oraz granity. Zwłaszcza te ostatnie cechują się wyjątkowo kwaśnym odczynem, dlatego są zwykle pierwszym wyborem. 

Jeśli podjęcie decyzji jest dla nas trudne, zawsze warto skonsultować się z ogrodnikiem lub producentem kamieni do ogrodu i zasięgnąć opinii na temat aranżacji przestrzeni wokół tuj. Skorzystajmy z ich doświadczenia lub wybierzmy uniwersalną korę. Pamiętajmy jednak, że korzyści z zastosowania kamienia będą wszechstronne i wieloletnie.

Użycie kory pod tuje

Zwykle znajduje się pod nimi kora ogrodnicza, nie tylko pełniąca rolę estetyczną, ale i dostarczająca roślinom składników odżywczych. Jest przy tym w zimie świetnym izolatorem. Ulega jednak biodegradacji, przez co stale trzeba ją uzupełniać. Taka ściółka podczas rozkładu użyźnia glebę, nie ma więc konieczności jej dodatkowego nawożenia. To idealny materiał do ściółkowania, ponieważ dobrze zakwasza glebę, a właśnie niższe pH zalecane jest pod rośliny iglaste.