Jaka wysokość ogrodzenia jest odpowiednia?

Właściciele nieruchomości bardzo często stoją przed problematyczną decyzją, która związana jest z wyborem odpowiedniego ogrodzenia. A przecież ogrodzenie nieruchomości szczególnie przy budynkach wielorodzinnych to podstawowy element każdej posesji m.in. działki. Tym samym budowa ogrodzenia to element podstawowy, ponieważ pełni ono wiele ważnych funkcji. Jednak ogrodzenie musi posiadać odpowiednią wysokość, na jaką zezwala prawo budowlane.

Jednym z problemów w zakresie zagospodarowania przestrzennego, który przysparza wiele dylematów, jest dostosowanie wysokości ogrodzenia do ustalonych norm, gdzie na dzień dzisiejszy to maksymalnie 2,2 m wysokości. Dlatego też warto zapoznać się z rodzajami i typami ogrodzeń, aby dobrać właściwe z nich, które będą spełniały wszelkie wymagania formalne, a zarazem będą bezpieczne i estetyczne. Zatem jaka powinna być wysokość ogrodzenia?

Jaka powinna być wysokość ogrodzenia?

Wybierając odpowiedni model ogrodzenia, należy również zwrócić uwagę na dostosowanie jego wysokości do wymogów formalnych. Zatem podejmując się budowy ogrodzenia, należy pamiętać, że zgodnie z prawem ogrodzenie nie może przekraczać 2,2 m wysokości. Najczęściej optymalna wysokość ogrodzenia to 150-155 cm, gdzie także w bardzo podobnych wymiarach sprzedawane są siatki i panele. Warto jednak pamiętać, płot i szerokość bramy musi także spełniać odpowiednie wymogi, które określają bieżące przepisy prawne. Zgodnie z przepisami budowę ogrodzenia do ustalonej wysokości może przeprowadzić każdy, tak samo jak w przypadku pozwolenia na budowę domu do 35 m2. Niemniej jeżeli budowany będzie płot wyższy niż ustalony w normie, szczególnie od strony ulicy, to obowiązkowo trzeba to zgłosić w odpowiednim urzędzie. Mając na uwadze, powyższe zobacz, że wysokość ogrodzenia zastosowana do działki nie może być swobodnie wybierana przez właściciela.

Wysokie ogrodzenie a zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Przepisy, które mówią o wysokości ogrodzenia płotu to formalności, które są konieczne do spełnienia. Jednymi z nich są zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu, w których często zawarte są odpowiednie zasady bezpośrednio związane z zagospodarowaniem działek. W takich dokumentach często znajdują się normy odnośnie maksymalnej i minimalnej wysokości płotu np. 1,8 m, odległości od granicy lasu, furtki, drogi etc. Takie przepisy to jeden z elementów prawa, pozwalający na łatwiejsze utrzymanie ładu przestrzennego, a także zapewnienie niezbędnego bezpieczeństwa. W związku z tym trzeba liczyć się, że jeżeli zbuduje się ogrodzenie, które nie spełnia norm, a co więcej bez odpowiedniej zgody, to ogrodzenie może zostać rozebrane. Zgłoszenia tego rodzaju często dokonywane są przez niezadowolonego sąsiada, który widząc na działce ogromny płot właściciela, może nie być zadowolony z takiego, a nie innego zagospodarowania przestrzennego terenu.

Jaka wysokość ogrodzenia od sąsiada jest optymalna?

Stosunki z sąsiadami nie zawsze należą do przyjemnych, a często są problematyczną kwestią w momencie, kiedy przychodzi dotworzenia ogrodzenia. Zgodnie z panującymi przepisami ogrodzenie musi zostać zbudowane pomiędzy jedną a drugą działką zgodnie z tzw. linią rozgraniczająca. W takiej sytuacji stanowi część wspólną i wymaga wspólnego ustalenia odpowiednich parametrów w zakresie wymiarów tj. wysokość, szerokość etc. Nowoczesne ogrodzenia osłaniające posesję najczęściej od strony sąsiada posiadają wysokość od 1,5 do 1,8 m. W ten sposób zapewniają odpowiedni poziom prywatności i bezpieczeństwo. Ponadto nie ingerują w prywatne elementy gospodarowania terenem sąsiada, co w tej kwestii oznacza, że możesz liczyć na to, iż ogrodzenie spełnia wszystkie wymagania formalne.

Wysokość ogrodzenia a cena

Wybierając ogrodzenie dla swojej działki, należy zastanowić się, jaka powinna być jego optymalna wysokość, a także cena. Tym samym nie należy zaczynać budowy i robót, zanim nie znajdziesz odpowiedniego ogrodzenia w stosunkowo niskiej cenie. Jeszcze przed projektem sprawdź produkty, z których możesz stworzyć estetyczne konstrukcje budowlane, nie zapominając o tym, jaka powinna być właściwa wysokość ogrodzenia.

Na końcową cenę ogrodzenia dla naszej działki wpływ będzie miała nie tylko jej wielkość, ale również materiał, którym będzie grodzić naszą posesję wokół domu. Nowoczesne komponenty, z których wykonuje się różnego rodzaju ogrodzenia, nie nalezą do najtańszych. Ponadto bardzo dużo wpływ na cenę będzie miał także koszt montażu, a w przypadku ogrodzeń o dużym stopniu skomplikowania ceną będzie jeszcze wyższa. To samo tyczy się wysokości ogrodzenia, ponieważ jeżeli zdecydujemy się postawić wysokie ogrodzenie, to zarówno cena, jak i czas prac będzie większy i dłuższy. Natomiast przy bardzo wysokim ogrodzeniu do przeprowadzenia prawidłowego montażu wykorzystuje się profesjonalny sprzęt, który jeszcze mocniej winduje cenę do góry.