Jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu?

Ogród to niezwykle atrakcyjna część posiadłości, którą warto funkcjonalnie zagospodarować. Można powiedzieć, że jest on przedłużeniem domu. Dlatego również w tym przypadku należy poszukiwać najlepszych rozwiązań. Jednak nawet wybór najlepszych materiałów nawierzchniowych nie sprawdzi się, jeżeli ograniczone zostaną obszary estetyczne. Niezwykle bogata oferta kostek brukowych może znacznie utrudnić podjęcie odpowiednich decyzji względem zaaranżowania ogrodu. Zatem czy konkretnie się kierować przy wyborze właściwej kostki brukowej?

Materiał, jakim jest kostka brukowa to jedna z najczęściej wykorzystywanych nawierzchni w ogrodach. Z uwagi na różnorodność kolorów, faktur i kształtów, to właśnie wybór kostki jest tak popularny. Jednocześnie stanowi wyzwanie, jak dobrać kostkę do danego stylu ogrodu?

Kostka brukowa w ogrodzie – czym kierować się przy wyborze?

Stylowa, a zarazem funkcjonalna kostka brukowa, to doskonałe rozwiązanie dla przydomowych ogrodów. Jednak decyzja o wyłożeniu konkretnego rodzaju i modelu kostki powinna być dobrze przemyślana. Oczywiście, że preferencje, a także ogólny zamysł właściciela odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Niemniej, aby ułożona kostka w ogrodzie spełniała zarówno funkcje estetyczne, jak i funkcjonalne, to musi być przystosowana przede wszystkim do charakterystyki ogrodu.

W momencie, kiedy prace związane ze stworzeniem magicznego ogrodu, zbliżają się ku końcowi, a przestrzeń w nim nabiera unikalnych kształtów, zadowolenie i satysfakcja z wykonanej pracy jest ogromna.

Należy o tym pamiętać, ponieważ ogród to nie tylko przestrzeń do codziennego relaksu. To także inwestycja, która powinna być dobrze zaplanowana. Tym samym wybór odpowiedniej nawierzchni powinien być tak samo ważny, jak wybór kwiatów i krzewów. Zbudowanie małej architektury, jaką jest przydomowy ogród, to również czynność, która wymaga wybrania najlepszych rozwiązań. Jakie są zatem najważniejsze kwestie, na którego należy zwrócić uwagę?

Dostosowanie kostki brukowej do terenu i wymiarów działki

Obecnie na rynku możliwe jest dobranie różnego rodzaju kształtów i wzorów kostki brukowej. W ten sposób można stworzyć niepowtarzalne aranżacje. Jednak przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem kostki, należy wziąć pod uwagę specyfikę terenu, między innymi:

·     rodzaj i nośność gruntu,

·     nachylenie terenu w odniesieniu do odprowadzania wody,

·     infrastrukturę podziemną tj. rury, przewody, szyby.

Powyższe kwestie będą miały duży wpływ zarówno na sposób układania kostki brukowej, jak i przygotowanie odpowiedniego stopnia podbudowy. W zależności od charakterystyki działki, rodzaj kostki, jaka zostanie na niej położona, musi współgrać z wymienionymi parametrami.

Dopasowanie kostki brukowej do konkretnej funkcji użytkowej

Sama wiedza na temat specyfiki terenu nie będzie wystarczająca. Należy również dokładnie określić najlepszy rodzaj kostki. Aby było to możliwe, trzeba przeanalizować, jaką dokładnie funkcję w ogrodzie będzie pełniła zastosowana nawierzchnia. Tym samym od wielkości powierzchni, którą zamierza się pokryć, także od obciążenia, jakiemu ona będzie poddawana, zależała będzie końcowa grubość i rozmiar wykorzystanego materiału.

Ułożenie kostki brukowej w sposób funkcjonalny i estetyczny wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też przed wyborem konkretnego rodzaju nawierzchni, warto zaznajomić się ze specyfikacją terenu oraz funkcjami, jakie pełniła będzie zastosowana nawierzchnia. Tylko w ten sposób możliwe będzie zrealizowanie projektu, który przyniesie zadowolenie i posłuży przez długie lata.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.