Jaka kostka na podjazd do garażu?

Kostka brukowa wykorzystywana jest do budowy podjazdów, chodników czy estetycznych otoczek wokół domu. Stanowi rozwiązanie trwałe, wytrzymałe i funkcjonalne. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy nawierzchnia pod kostkę zostanie dobrze przygotowana oraz jaki materiał ostatecznie wybierzemy. Co warto wiedzieć w tym temacie, aby w przyszłości uniknąć rozczarowań?

Najlepszy rodzaj kostki brukowej do garażu

Podjazd pod garaż musi charakteryzować się przede wszystkim wysoką wytrzymałością, ponieważ bardzo często będzie narażony na znaczne obciążenia. W przypadku ścieżek ogrodowych można wybrać eleganckie, oryginalne kostki o niewielkich rozmiarach, jednak przy garażu nie znajduje to zastosowania. Tutaj konieczne jest wybranie większych, grubszych kostek, które wytrzymają częste wjazdy i wyjazdy samochodem.

Dużą popularnością cieszy się kostka brukowa wykonana z surowców i kruszywa szlachetnego. Z pewnością dobrze sprawdzi się kostka marmurowa, bazaltowa czy granitowa. Do wykończenia linii brzegowych można natomiast wybrać identyczne krawężniki jak przy oprawianiu rabat kwiatowych, co wpłynie na jednolitość i estetykę całego ogrodu.

Grubość kostki brukowej na podjazd

Grubość kostki brukowej w przypadku podjazdu i garażu dobiera się w zależności od tego, jak często i jak intensywnie będziemy korzystać z tych miejsc. Natężenie ruchu powinno być wiodącym parametrem podczas podejmowania decyzji. Standardowo rekomenduje się kostkę brukową grubości około 6 cm, jednak w przypadku cięższych pojazdów, np. ciężarowych, prym wiedzie zasada: im więcej, tym lepiej.

Kolor kostki brukowej

Nieco mniej istotnym parametrem – jednak dla wielu osób ważnym ze względu na estetykę ogrodu – jest kolor kostki brukowej. Nie ma on wprawdzie wpływu na funkcjonalność i wytrzymałość podjazdu, mimo tego wszyscy chcemy, aby nasz dom i garaż cieszył również oko.

W przypadku garażu na ogół odradza się jasne odcienie, np. kości słoniowej czy beży, ponieważ z pewnością bardzo szybko będą brudzić się od osadu, oleju i spalin samochodowych. Warto natomiast postawić na tradycyjne odcienie ceglane czy grafitowe. Wybierając kostkę brukową z naturalnych surowców musimy liczyć się z tym, że ciężko będzie znaleźć dwie identyczne kostki. Wówczas lepiej zdecydować się na ułożenie z nich ciekawej mozaiki.