Jak wybrać typ ogrodzenia?

Ogrodzenie pełni wiele ważnych funkcji, wśród których wyróżnia się głównie estetyczną oraz zabezpieczającą. Mamy do wyboru wiele rodzajów i typów ogrodzenia, dlatego ostateczna decyzja niejednokrotnie sprawia wiele trudności. Typ ogrodzenia powinien odpowiadać naszym preferencjom i upodobaniom, jednak warto zwrócić uwagę również na jego parametry użytkowe.

Rodzaje ogrodzeń

Wśród najczęściej wybieranych rodzajów ogrodzeń znajdują się:

  • drewniane
  • betonowe
  • panelowe
  • modułowe
  • gabionowe

Ogrodzenia drewniane są estetyczne i nadają posesji nieco przytulniejszy charakter. Niestety, są mało trwałe i wymagają stałej konserwacji. Ogrodzenia murowane czy betonowe stanowią najtrwalsze rozwiązanie, jednak są stosunkowo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Najpowszechniejszym typem ogrodzenia jest ogrodzenie metalowe. Przedstawiamy główne cechy poszczególnych typów ogrodzeń.

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia drewniane uznaje się na najmniej trwałe i wytrzymałe – są niezwykle podatne na działanie czynników atmosferycznych oraz ewentualne uszkodzenia. Wraz z upływem lat mogą porastać je mchy i glony. Aby tego uniknąć konieczna jest regularna konserwacja desek. Choć nie jest to odporny materiał, tego typu ogrodzenia wciąż są jednymi z częściej wybieranych. Idealnie sprawdzą się w przydomowych ogródkach, do odgrodzenia domów w stylu rustykalnym czy wśród miłośników naturalnych rozwiązań. 

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe gwarantują utrzymanie maksymalnej prywatności posesji, będą więc najlepszym wyborem dla osób, które cenią sobie tę kwestię. Ponadto cechuje je wysoka wytrzymałość, solidność oraz odporność na działanie nawet skrajnych czynników atmosferycznych. Niestety, betonowe płyty nie prezentują się zbyt elegancko na tle całej posesji. Lepiej sprawdzą się w przypadku odgradzania terenów publicznych czy firm. 

Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe również są wytrzymałe i odporne. Pasują zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznej architektury, choć nieco rzadziej wybieramy je do odgradzania domu rodzinnego. Dobrze sprawdzą się w przypadku działek, terenów publicznych, obszarów sportowych czy placówek. Dużą zaletą jest niezwykle łatwy montaż elementów ogrodzenia. Ponadto stanowią one jeden z najtańszych typów ogrodzenia.

Ogrodzenia modułowe

Rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia modułowe, które nie tylko estetycznie i elegancko wyglądają, ale również dbają o prywatność na terenie posesji. Za ogrodzenie modułowe zapłacimy mniej niż za betonowe, przy czym zapewnia ono łatwość montażu. Istnieje wiele wersji wizualnych, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ten typ ogrodzeń można stosować nawet na nierównej powierzchni podłoża. Uniwersalność sprawia, że ogrodzenie modułowe dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku terenów prywatnych, jak i przemysłowych czy w miejskiej infrastrukturze.

Ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenie gabionowe to typ ogrodzenia, na który składają się specjalne kosze gabionowe zasypane kamieniami oraz panele z kratki nierdzewnej. Stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych ogrodzeń. Cała konstrukcja jest wytrzymała i solidna. To opcja szczególnie dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania i lubią wyróżniać się z tłumu. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.