Jak umyć kostkę brukową?

Regularne czyszczenie kostki brukowej jest kluczowe, aby podjazd lub otoczenie domu zawsze były estetyczne i prezentowały się nienagannie. Piasek i wszelkie zanieczyszczenia będą się pojawiać bez względu na to, jak często korzystamy ze ścieżek czy podjazdów. Naszym obowiązkiem jest więc dbanie o nie. W jaki sposób można tego dokonać?

Jak często myć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest narażona na ciągłe działanie słońca, deszczu, wiatru i innych czynników atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia organiczne. Sprawia to, że materiał bardzo szybko się brudzi. Zaleca się mycie kostki brukowej i usuwanie mchu 2 razy w roku – przed sezonem zimowym i po jego zakończeniu, czyli na wiosnę. Co 3-4 lata warto dodatkowo nanosić na kostkę brukową specjalne preparaty impregnujące.

Jak szybko umyć kostkę brukową?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na mycie kostki brukowej. Jednym z nich jest korzystanie ze specjalnej szczotki z twardym włosiem, która pozwoli pozbyć się mchu, błota, piasku i kurzu. Włosie przedostanie się również do zakamarków między głównymi elementami kostki, gwarantując wysoką precyzję. Czynność można wykonywać na sucho, można jednak wcześniej dobrze umyć kostkę brukową myjką ciśnieniową. Nie wymaga to użycia dodatkowych preparatów czyszczących i jest bardzo wygodne.

Preparaty do mycia kostki brukowej

Oczywiście zawsze można sięgnąć po profesjonalne preparaty myjące dedykowane kostce brukowej. Kupimy je w większości sklepów budowlanych i wykończeniowych. Płyn do mycia kostki przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy usunąć rdzę lub plamy z oleju. Alternatywą są spraye o działaniu ochronnym, które nie tylko pomogą pozbyć się brudu, ale również zapobiegną pojawianiu się w przestrzeniach kostki brukowej mchu i chwastów.

Czyszczenie kostki brukowej – domowe sposoby

Jeśli preferujemy domowe sposoby na czyszczenie domu i przestrzeni wokół niego, możemy sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy obficie posypać sodą zanieczyszczone miejsca, a następnie polać ją odrobiną gorącej wody. Zabrudzone miejsca czyścimy szczoteczką do zębów lub niewielką szczotką o twardym włosiu, a po kilku minutach obficie spłukujemy wodą.

Innym sposobem jest użycie octu – szczególnie, gdy chcemy pozbyć się mchu i chwastów. Ocet rozcieńczamy z wodą w stosunku 2:1, a następnie spryskujemy taką mieszanką kostkę brukową. Jeśli nie posiadamy sody oczyszczonej ani octu można sięgnąć po jeden z najprostszych sposobów – płyn do mycia naczyń. Z całą pewnością znajduje się on w każdym gospodarstwie domowym. Wystarczy rozpuścić go w gorącej wodzie i umyć nią podjazd lub chodnik z kostki brukowej.