Jak tanio wybudować dom w 2022? Co wziąć pod uwagę?

Koszt budowy domu nie należy do najmniejszych, zwłaszcza w tym roku, gdy cena wszystkich materiałów drastycznie skoczyła w górę. Po drodze czekać na nas będą liczne utrudnienia, m.in. długie oczekiwanie na materiały budowlane wskutek braku towarów czy znalezienie odpowiedzialnej, rzetelnej ekipy fachowców. Jak zabrać się za budowę domu w 2022 roku, aby jak najbardziej obciąć koszty?

Odpowiedni projekt

Konstrukcja domu ma ogromny wpływ na ostateczny koszt budowy. Domy piętrowe, z rozległą piwnicą będą znacznie droższe, co wiąże się ze zużyciem większej ilości materiałów budowlanych oraz wydłużeniem czasu trwania robót. Chcąc oszczędzić na budowie domu warto zdecydować się na projekt budynku parterowego. Dom parterowy estetycznie dobrze się prezentuje, jest stosunkowo tani w budowie oraz łatwo można się po nim poruszać, ponieważ nie zawiera schodów łączących 2 piętra. Dodatkowo nie ma trudności z umeblowaniem go, co zmniejszy przyszłe koszty aranżacji wnętrz.

Projekt domu zawiera również ilość pomieszczeń i ich metraż. Chcąc postawić dom mający powyżej 200 m2 trzeba dysponować naprawdę sporym budżetem. Jeśli jednak nie planujemy mieszkać w wielopokoleniowej rodzinie, z powodzeniem wystarczy mniejszy, przytulny domek. Przyjmuje się, że dom o powierzchni około 120 m2 (bez garażu) jest wystarczający dla 4-osobowej rodziny.

Na czym można zaoszczędzić?

Najwięcej jesteśmy w stanie zaoszczędzić na projekcie domu oraz pracach wykończeniowych. Oryginalny, wykonany na zamówienie projekt domu wykonany przez zatrudnionego architekta może kosztować nawet 30 tysięcy złotych, co w wielu przypadkach jest zbędnym wydatkiem. Warto wybrać konstrukcję domu z gotowych katalogów projektów – są obecnie tak obszerne, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, dom powinien mieć kształt zwartej bryły, bez nadmiernych ozdobników, kolumn i wieżyczek. Także obecność wielu balkonów i tarasów wpływa na ostateczny koszt.

Dodatkowo pieniądze można zaoszczędzić na materiałach budowlanych, zamawiając je w hurtowej ilości tak, aby później nie musieć ich dokupować. Budowa domu to czasochłonny proces, dlatego zawsze dobrym pomysłem jest śledzenie promocji i negocjacje.

Koszt budowy domu a dach

Sporym wydatkiem podczas budowy domu jest dach. Z całą pewnością stanowi on element konieczny – musimy się na niego zdecydować. Mamy jednak wpływ na wybór kształtu, a także ostrości i ilości spadów. Im ostrzejszy dach, tym jego koszt będzie większy. Podobnie jak im większa ilość spadów i okien dachowych. Najbardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem jest budowa dachu dwuspadowego. W porównaniu do dachu wielospadowego jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 20-30 tysięcy złotych, co dla wielu osób jest niezwykle korzystnymi atrakcyjnym rozwiązaniem.