Gabiony na ogrodzenie. Kiedy warto wybrać ogrodzenie gabionowe?

Wybudowałeś dom i wybierasz ogrodzenie posesji? A może chcesz wymienić stary płot na coś nowego? Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są ogrodzenia gabionowe. To niezwykle estetyczna, uniwersalna i trwała metoda, mająca swe korzenie już w starożytności. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat ogrodzenia gabionowego. Dowiesz się czym dokładnie jest, jakie ma zalety, ile kosztuje ogrodzenie gabionowe oraz jak odpowiednio dobrać je  do własnych preferencji.


Ogrodzenie gabionowe – co to?

Gabion jest rodzajem kosza wykonanego ze stalowej siatki, który można wypełnić różnorodnym materiałem. Najczęściej ma kształt prostopadłościanu i stosowany jest głównie do wykonywania ogrodzeń.

Kosze gabionowe nie są nowym wynalazkiem. Stosowane były już w starożytnym Egipcie i Chinach, służyły wtedy głównie jako stabilizacja dla skarp i nabrzeży. Później wykorzystywano je również jako zapór kontrolujących bieg rzeki i w końcu dla wzmacniania i osłon przeciwostrzałoych na polach bitew. Pomysł na ogrodzenia gabionowe pojawił się w XIX wieku we Włoszech.

Obecnie ogrodzenie gabionowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Przemawia za nim niezwykła wytrzymałość, estetyka i uniwersalność. Siatki gabionowe wypełnić można na wiele sposobów, dzięki czemu dopasować je można niemal do każdego stylu domu.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie gabionowe?

Oto największe zalety gabionów:

  • nie wymagają dużych nakładów finansowych;
  • są uniwersalne – ogrodzenie gabionowe wypełnić można różnego rodzaju materiałami jak np. beton, żwir, otoczaki, wypełnienie naturalne, gruz, granit itp.
  • łatwe w montażu;
  • cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne;
  • praktycznie nie wymagają wydatków na pielęgnację i konserwację;
  • są przyjazne środowisku;
  • są skuteczną bariera dźwiękową – ogrodzenia gabionowe doskonale tłumią hałas.
  • cechuje je niezwykła estetyka.

Gabiony – kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenia gabionowe sprawdzą się doskonale przy domie w każdym stylu. Jednak o ile wśród nowoczesnych budynków pasują wręcz idealnie, tak przy domie w wiejskim stylu mogą troszkę odbiegać od otaczającej estetyki. Rozwiązaniem może być tutaj po prostu dobór odpowiedniego wypełnienia.

Prawdopodobnie największą zaletą jaką posiadają ogrodzenia gabionowe jest możliwość dowolnego ich wypełnienia. Granit, gruz, żwir, ceramika, otoczaki a nawet wypełnienie naturalne jak ziemia, szyszki i rośliny to wszystko nadaje się aby wypełnić kosze gabionowe. Docenią to osoby z fantazją, gdyż ciekawe wypełnienie kosza gabionowego może stać się nawet małym dziełem sztuki. Można użyć tutaj tłuczonego szkła, ceramiki a nawet hodować rośliny, trzeba tylko liczyć się z tym,że wypełnienie organiczne jest mniej trwałe niż np. kamienie.

Ogrodzenia gabionowe świetnie sprawdzą się jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Nieregularne kształty wypełnienia ogrodzenia gabionowego rozpraszają fale dźwiękowe, dzięki czemu tłumią hałasy. To także doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących swoją prywatność. Siatki gabionowe i dodatkowo ściśle przylegające wypełnienie, chronią posesję przed niechcianym wzrokiem sąsiadów.

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe?

Koszt ogrodzenia gabionowego nie jest wysoki. Instalacja ogrodzenia nie wymaga dużych nakładów finansowych. Najważniejszym elementem wpływającym na cenę ogrodzenia gabionowego jest wypełnienie. Można do niego kupić specjalne kamienie lub zastosować np. materiały z recyklingu, wybór należy do Ciebie. Ceny ogrodzeń gabionowych wynoszą w granicach od 200 zł do nawet 1000 zł za metr bieżący.