Co wpływa na koszt budowy domu jednorodzinnego?

Budowa domu jednorodzinnego to duże przedsięwzięcie – czasochłonne i kosztowne. Jest jednak spełnieniem marzeń wielu osób i zapewnia możliwość posiadania własnego, rodzinnego gniazdka. Warto wiedzieć co w największym stopniu wpływa na ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego. Nie tylko po to, aby oszacować koszty, ale i po to, aby móc zaoszczędzić.

Technologia budowy i metraż

Im większy dom, tym większe koszty – nikomu nie trzeba tego tłumaczyć. Jeśli więc planujemy posiadać małą rodzinę, lepiej zdecydować się na przytulny, niewielki domek. Tańszą opcją są również domy parterowe w porównaniu do domów piętrowych. Ponadto liczy się technologia budowy. Inne ceny będą w przypadku domów murowanych, a inne w przypadku tych drewnianych i z bali. Te z drewna są nieco tańsze, choć zależy to w dużej mierze od gatunku drewna.

Projekt domu

Można zdecydować się na jeden z gotowych projektów (do wyboru w katalogu), co jest opcją najtańsza, jak również zlecić wykonanie projektu na zamówienie. W drugim przypadku koszt będzie zależny od naszych oczekiwań, wskazówek, preferencji i użytych materiałów budowlanych. Dla porównania, gotowy projekt domu wraz z adaptacją kosztuje średnio 3000-6000 zł, natomiast projekt zlecany na zamówienie – nawet kilkanaście tysięcy zł. Wiele firm liczy sobie 200-300 zł za 1 metr kwadratowy.

Obecność garażu i piwnicy

Z całą pewnością to lokale, które dla wielu osób stanowią wręcz konieczność. O ile koszt budowy garażu nie jest jeszcze szczególnie wysoki, o tyle piwnica może się okazać wyjątkowo kosztowna. Wiąże się bowiem z koniecznością głębszych prac ziemnych, użyciem dodatkowej izolacji oraz wyborem innych materiałów na fundamenty.

Dach budynku

Dach to duży wydatek, jednak obowiązkowy w przypadku każdego domu jednorodzinnego. Jego cena wzrasta wraz z ilością spadów, świetlików okiennych i wieżyczek. Najtańszą opcją będzie wybór dachu dwuspadowego, może on zamknąć się już w kwocie 30-35 tysięcy zł. Na wartość dachu wpływają dodatkowo: rodzaj dachówek lub innego pokrycia dachowego, orynnowanie, zabezpieczenie membranami oraz samo wykonawstwo.

Okna i drzwi

Na końcu warto wspomnieć o oknach i drzwiach, które również są pewnym wydatkiem. Koszty inwestycji można zmniejszać rezygnując z dużej ilości tarasów, balkonów i obszernych drzwi. Nie możemy oczywiście całkiem zrezygnować z drzwi i okien, jednak mamy realny wpływ na ich ilość i wielkość. Przykładowo, średni koszt kupna i montażu okna aluminiowego wynosi do 3000 zł. Licząc już choćby 5 okien w domu otrzymujemy kwotę rzędu 15 000 zł, a z pewnością takich okien będziemy potrzebować więcej.