Budowa ogrodu – najczęściej popełniane błędy

Budowa ogrodu jest bardzo ważną i niezwykle angażującą czynnością, od której w dużej mierze zależy estetyka całego domu. Niestety w jej trakcie popełniamy wiele błędów – przy braku odpowiedniego planu i wiedzy nie unikniemy rozczarowań i problemów w przyszłości. Na co należy zwracać szczególną uwagę aby ogród spełniał wszystkie nasze oczekiwania i wymagania?

Brak planu

Plan powinien stanowić podstawę budowania ogrodu. To właśnie na nim wzorujemy się podczas kolejnych etapów prac, dzięki czemu nie pominiemy żadnego szczegółu. Nie musi być bardzo szczegółowy, powinien zawierać choć ogólnikowe wyobrażenie przyszłego ogrodu – rozmieszczenie ścieżek, umiejscowienie wysokich drzew i niskich rabat, ewentualne altanki, oczka wodne, kamienne stopnie czy inne elementy, które znajdą się w ogrodzie.

Zbyt wiele przypadkowych gatunków roślin

Rośliny to podstawa każdego ogrodu. Jeśli jednak obsadzamy przestrzeń bez przygotowanego wcześniej planu, może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, w której umieścimy obok siebie rośliny o przeciwnych wymaganiach. Błędne jest choćby sadzenie na jednej rabacie kwiatów preferujących wilgotne stanowiska wraz z tymi, które do wzrostu muszą mieć suchą glebę i wysokie nasłonecznienie. W efekcie część naszych kwiatów po prostu nie wzrośnie.

Nie posiadając planu możemy również przypadkowo przekombinować, czyli zasadzić zbyt wiele różnych gatunków krzewów i kwiatów, co będzie nieestetyczną zbieraniną roślin. Budując ogród warto wydzielić w nim odpowiednie przestrzenie na gatunki o podobnych wymaganiach dotyczących stanowiska.

Błędnie przygotowane podłoże

Budując dom i ogród pracujemy na glebie, która aktualnie się tam znajduje. Zwykle tereny budowlane są słabej jakości, zaś podłoże – piaszczyste, gliniaste lub mocno zachwaszczone. W efekcie posadzone rośliny nie będą wzrastać lub zaczną chorować. Nie można więc pomijać etapu przygotowania gruntu. Postawmy na odchwaszczenie, nawożenie żyznej gleby i ogólne polepszanie warunków lokalnych. Co ważne – niekiedy lepiej odłożyć budowę ogrodu aż do momentu rzeczywistej poprawy jakości gleb.

Źle zaplanowana instalacja wodna lub elektryczna

Częstym błędem podczas budowy domu i ogrodu jest pomijanie instalacji elektrycznej i zbyt mała ilość obwodów elektrycznych prowadzonych właśnie w ogrodzie. Nie możemy o tym zapomnieć, jeśli chcemy w przyszłości cieszyć się basenem zewnętrznym, estetycznym i klimatycznym oświetleniem czy fontanną. Podobnie w przypadku instalacji wodnej, która jest niezbędna choćby do montażu systemu automatycznego nawadniania, ale nie tylko. Jeśli planujemy podlewać rośliny przy użyciu węża ogrodowego, przyłącza do wody musimy rozmieścić w różnych miejscach ogrodu, aby uniknąć niekomfortowego przeciągania długiego węża przez cały teren.